fbpx

Trening mindfulness – w grupie czy samodzielnie?

0 Comments

Uważność jest kompetencją, której opanowanie wymaga czasu, spokoju i koncentracji. Można uczyć się jej samodzielnie – przy pomocy kursów i książek albo w grupie – jako uczestnik profesjonalnego szkolenia. Poznaj zalety i wady każdej z form i zadecyduj, która wersja treningu mindfulness będzie lepsza dla Ciebie.

Nauka uważności

Na początek warto zaznaczyć, że niezależnie od tego, którą formę treningu wybierzesz, powinieneś zadbać o to, aby Twoja nauka była efektywna. Uważność jest kompetencją, czyli zbiorem wiedzy, umiejętności i postaw. Aby Twoje szkolenie było efektywne musi łączyć naukę wszystkich trzech elementów. Więcej na temat tego, jak skutecznie uczyć się mindfulnessu, przeczytasz w tym artykule.

Różne formy treningu

Rynek oferuje już bardzo dużo form nauki uważności. Możesz znaleźć książki z teorią czy z ćwiczeniami lub z opisem pełnego treningu do przeprowadzenia samodzielnie w domu. Możesz wziąć udział w jednodniowym czy dwudniowym szkoleniu, a także w dłuższych 4-tygodniowych czy 8-tygodniowych treningach. Dostępne są także kursy online łączące wiedzę i praktykę. Dodatkowo możesz skorzystać z dni uważności czy nawet kilkudniowych wyjazdowych warsztatów poświęconych praktyce. Możliwości jest naprawdę dużo. Opiszę je w kolejnych artykułach, a dziś zajmiemy się tylko jednym z aspektów wyboru formy treningu mindfulness.

Jaką formę treningu mindfulness wybrać?

Zarówno praca w grupie, jak i praca samodzielna mają swoje zalety i wady. Poniżej prezentuję Ci listę stworzoną przeze mnie na podstawie własnych obserwacji i uwag od uczestników moich szkoleń.

Samodzielny indywidualny trening mindfulness

Na początek doprecyzuję, co to dla mnie oznacza. Uczysz się samodzielnie z książek, materiałów dostępnych w internecie czy kursów online. Oczywiście każda z tych form różni się od siebie, ale łączy je to, że to ty samodzielnie odpowiadasz za swoje szkolenie.

Zalety:

  • możesz praktykować w dowolnie wybranym przez Ciebie miejscu,
  • możesz praktykować o dowolnie wybranej godzinie w ciągu dnia,
  • czasami łatwiej się skupić i skoncentrować na praktyce będąc samemu.

Wady:

  • łatwiej odpuścić sobie zaplanowany trening lub przekładać go na inny termin,
  • trudniej o konsekwencję i dyscyplinę,
  • postępy często idą wolniej niż przy kursie grupowym,
  • nie masz możliwości zapytać nauczyciela, jeżeli masz jakąś wątpliwość,
  • nie masz możliwości korzystania z mądrości grupy i inspirowania siebie wzajemnie.

Grupowy trening mindfulness

Razem z innymi osobami bierzesz udział w szkoleniu, podczas którego wspólnie praktykujecie i dyskutujecie na temat swoich doświadczeń, a trener jest Waszym przewodnikiem po sztuce uważności.

Zalety:

  • narzucony termin powoduje, że nie szukasz wymówek i nie odpuszczasz praktyki,
  • masz do dyspozycji nauczyciela, który chętnie odpowie na pytania i będzie wspierał Cię w praktyce,
  • uczysz się także od grupy, dzięki dyskusjom toczonym podczas zajęć,
  • łatwiej utrzymać motywację do rozwoju uważności, dzięki temu, że jesteś wśród innych ludzi, którzy także mają wzloty i upadki, sukcesy i trudności.

Wady:

  • musisz stawić się w określonym miejscu,
  • musisz być dostępny w określonym czasie,
  • czasami obecność innych osób rozprasza i utrudnia praktykę.

Jak podjąć decyzję?

Decyzja nie jest oczywista, wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości. Warto jednak rozważyć dwa czynniki: dyscyplinę i dyspozycyjność. Jeżeli wiesz, że jesteś osobą bardzo zdyscyplinowaną, możesz spróbować swoich sił indywidualnie. Jeżeli jednak masz problemy z dyscypliną i konsekwencją, zachęcam Cię do rozważenia uczestnictwa w kursie grupowym. Przeanalizuj też swoje możliwości czasowe, jeżeli jesteś w stanie tak zarządzić swoim kalendarzem, aby być obecnym na zajęciach, polecam tę formę.

Jeżeli po przeczytaniu artykułu stwierdziłeś, że lepszy dla Ciebie będzie trening grupowy, zachęcam Cię do sprawdzenia mojej oferty wakacyjnych intensywnych treningów mindfulness.

Mam nadzieję, że powyższe zestawienie będzie przydatne przy wyborze formy nauki. Będzie mi miło, jeżeli podzielisz się w komentarzu Twoją opinią na temat skuteczności wybranej przez Ciebie formy treningu mindfulness.

Categories:

1 thought on “Trening mindfulness – w grupie czy samodzielnie?”

  1. Magda Szklarz pisze:

    Ja zdecydowanie wybieram trening grupowy. Jestem “człekiem stadnym” i to inni mnie motywują do konsekwentnego działania:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *