Oddech jest najważniejszą rzeczą w naszym życiu. Od niego rozpoczynamy naszą przygodę na świecie i wraz z ostatnim oddechem ją kończymy.
Dorosły człowiek oddycha około 15 – 18 razy na minutę. Daje nam to 21 600 – 25 920 oddechów w ciągu doby. W sytuacjach spokoju, relaksu, snu, medytacji nasz oddech jest wolniejszy. W momencie stresu, niepokoju, nerwów znacząco przyspiesza.
Wykonujemy około 8 milionów oddechów w roku. A ilu jesteśmy naprawdę świadomi?
Pewnie niewielu. Oddychamy bowiem nieświadomie. Tylko dzięki automatyzacji oddech jest w stanie odpowiadać za tak wiele zadań na poziomie fizjologicznym. Gdyby oddychanie było zależne od naszej woli, mielibyśmy spore kłopoty.
Oddech pełni ważną rolę w medytacji. Jon Kabat-Zinn w książce „Życie, piękna katastrofa” napisał: „Oddychanie to niewiarygodnie silny sojusznik i nauczyciel w pracy nad medytacją. […] Teoretycznie moglibyśmy się skupić na biciu serca zamiast na oddychaniu, ale oddech łatwiej obserwować. Jest on dla nas tym cenniejszy, że jest procesem rytmicznym i stale się zmienia. Skupiając się na oddechu podczas medytacji, uczymy się od samego początku jak przyzwyczajać się do zmian. Dostrzegamy, że musimy być elastyczni. Będziemy zwracać uwagę na proces, który jest nie tylko cykliczny i trwały, ale jednocześnie reaguje na nasze stany emocjonalne, zmieniając swój rytm.”
Dzięki skupieniu się na oddechu uczymy się być w tu i teraz. Koncentrując się na chwili bieżącej odciągamy nasz umysł od myślenia o przeszłości lub przyszłości. Uspokajamy dyskusję, która nieustannie toczy się w naszej głowie.
Istnieje wiele medytacji, w których elementem skupienia uwagi jest oddech czy proces oddychania. Poniżej znajdziecie nagranie przykładowej medytacji oddechu z prowadzeniem. Intencją tej praktyki jest uwolnienie się od autopilota i pobudzenie swojej uważności.
Znajdź 8 minut i zanurz się w doświadczenie.
A co zrobić, jeśli masz mniej czasu?
W trudnej sytuacji nawet kilka oddechów może być Twoją kotwicą spokoju. Wykonuj poniższe ćwiczenie, ilekroć będziesz tracić spokój czy koncentrację.
Więcej na temat nauki uważności możesz przeczytać tutaj.
A jakie Ty masz doświadczenia z uważnością oddechu? Podziel się w komentarzu.