fbpx

Działanie na automatycznym pilocie a stres

0 Comments

Parkujesz auto w garażu i nagle uświadamiasz sobie, że nie masz pojęcia kiedy i jak minęła Ci cała podróż z pracy do domu? Jeżeli tak, prawdopodobnie działałeś jak na automatycznym pilocie. Zapewne przy okazji myśląc o czymś innym – czekających Cię po powrocie do domu obowiązkach czy analizując stresujące wydarzenia z pracy.

Czym jest działanie na automatycznym pilocie?

Najprościej można powiedzieć, że jest to umiejętność, którą nasz mózg rozwinął po to, aby radzić sobie bez zbędnego wysiłku z codziennymi powtarzalnymi czynnościami. No i w sumie dobrze, bo po co zbędnie analizować kolejne kroki postępowania podczas mycia zębów, zmiany biegów w samochodzie czy robienia herbaty.

Automatyczny pilot ma jednak także swoją negatywną stronę. Uczy nas bowiem braku uważności w codziennym życiu i niestety często bezmyślnego reagowania na bodźce. Reagujemy na to, co nam się przydarza, zamiast podejmować świadome decyzje o sposobie, w jaki chcemy odpowiedzieć na daną sytuację. Najgorsze skutki dla naszego zdrowia i świadomości wynikają z połączenia automatycznej reakcji i czynnika wywołującego stres. Gdy przydarza nam się coś, co wywołuje silny stres i pozwalamy sobie na automatyczną reakcję w postaci zamartwiania się, analizowania, rozpamiętywania czy blokowania się na inne rozwiązania, zazwyczaj wywołuje to lawinę negatywnych myśli i emocji, a co za tym idzie nasz stres narasta jeszcze bardziej.

Najprościej to przedstawić w poniższy sposób:

STRES + AUTOMATYCZNY PILOT = WIĘCEJ STRESU

Czego potrzebujesz, żeby przerwać tę spiralę negatywnych myśli i zmniejszyć poziom stresu?

Postaraj się zmienić to co możesz. Zazwyczaj nie masz dużych możliwości zmiany czynnika stresogennego, ale możesz spróbować zmienić swoją reakcję na niego. Kiedy czujesz, że wpadasz w automatyczne schematy, weź trzy głębokie oddechy, uspokój się na chwilę i odpowiedz sobie na pytanie: Jak mogę tym razem odpowiedzieć na tę sytuację w inny sposób? Co mogę zrobić, aby tak się nie zamartwiać, nie nakręcać, choć przez chwilę tego nie analizować? Jeżeli w poniższym wzorze wymienisz automatyczną reakcję na inną spokojniejszą odpowiedź, najprawdopodobniej Twój stres stanie się mniejszy, a może i z czasem powoli ustąpi całkowicie.

STRES + AUTOMATYCZNY PILOT = WIĘCEJ STRESU

STRES + SPOKOJNA ODPOWIEDŹ = MNIEJ STRESU

Jak działa Twój automatyczny pilot?

Zachęcam Was do obserwacji siebie i swoich automatycznych reakcji. Podzielcie się w komentarzach Waszymi spostrzeżeniami na temat związku stresu z działaniem na autopilocie.

Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *