fbpx

Jaką pozycję do medytacji wybrać

0 Comments

Gdy rozpoczynamy praktykę medytacyjną, jednym z pierwszych dylematów jest to, jaką pozycję medytacyjną wybrać. Zazwyczaj medytację kojarzymy z różnych zdjęć czy filmów z pozycją kwiatu lotosu. Ale czy rzeczywiście taka pozycja będzie dla Ciebie najlepsza? W tym artykule poznasz kilka najpopularniejszych pozycji medytacyjnych.

.

Na początek warto wspomnieć, że medytację można praktykować w niemal każdej pozycji. Ważniejsza jest intencja i to gdzie i jak kierujemy uwagę, niż to w jakiej pozycji to robimy. Wśród praktyk mindfulness są nawet takie, które wykonuje się w ruchu.

W tym artykule skupię się jednak na tych najbardziej podstawowych pozycjach.

Medytacja w pozycji leżącej

Jest to najprostsza w wykonaniu pozycja, choć bywa kłopotliwa ze względu na to, że często prowokuje senność. Bywa tak, że osoby praktykujące w tej pozycji zasypiają w trakcie praktyki.

Jak się ułożyć

Połóż się na twardej powierzchni, a nie łóżku. Łóżko jest miękkiej dodatkowo kojarzy się nam z nocą i snem, więc dużo łatwiej na nim o senność. Najlepiej zatem ułóż się na podłodze na macie lub kocu.

Połóż się na plecach, dbając o to, by kręgosłup dotykał podłogi. Postaraj się zapaść w podłoże. Ręce ułóż wzdłuż tułowia, po obu stronach ciała, najlepiej grzbietami długi zwróconymi ku ziemi.

Staraj się nie odginać głowy do tyłu. Aby było Ci wygodniej, możesz podłożyć pod nią złożony koc lub płaską poduszkę. Zadbaj o to, żeby broda nie zbliżała się zbytnio do klatki piersiowej.

Jeżeli odczuwasz mrowienie w stopach lub jakiś dyskomfort, możesz również podłożyć pod stopy poduszkę lub koc.

Pozycja powinna być stabilna, ale wygodna.

Możesz okryć się kocem, ponieważ często ciało pozostające w bezruchu potrafi zmarznąć w trakcie medytacji.

.

Medytacja w pozycji siedzącej

Możesz też medytować w pozycji siedzącej, wybierając krzesło lub poduszkę medytacyjną.

Medytacja na krześle

Wybierz stabilne krzesło, najlepiej takie na nogach, a nie kółkach. Dobrze by było też, aby krzesło było stabilne, a nie składane. Gdy zamkniesz oczy, musisz mieć poczucie bezpieczeństwa.

Siadając na krześle, przesuń ciało do przodu, tak by plecy nie dotykały oparcia. Usiądź mniej więcej w 2/3 głębokości krzesła, ale zadbaj by całe pośladki stabilnie na nim spoczywały.

Nogi oprzyj stabilnie na ziemi. Całe stopy powinny dotykać podłoża.

Utrzymuj dwa kąty proste – w kolanach i w miednicy.

Kręgosłup trzymaj wyprostowany i odrobinę napięty, ale nie naprężony.

Trzymaj głowę prosto ale luźno, nie odchylaj jej za bardzo do przodu lub tyłu.

Możesz sobie wyobrazić swój kręgosłup jako nić, która rozpoczyna się w kości ogonowej, przechodzi przez plecy wychodzi w górę na czubku głowy. Wyobraź sobie, że, gdy ją naciągasz, Twój kręgosłup prostuje się i napina, a gdy ją puszczasz, rozluźnia się, ale nadal pozostaje prosty.

Ręce możesz położyć swobodnie na kolanach, zewnętrzną lub wewnętrzną stroną po dołu. Tak jak Ci wygodnie. Możesz też ułożyć je z przodu na kolanach w koszyczek. Ważne, żeby spoczywały swobodnie, bez napięcia. Jeżeli odczuwasz jakiś dyskomfort, możesz podłożyć pod nie poduszkę lub złożony koc.

Często na zdjęciach medytujących osób możesz zaobserwować różne ułożenia dłoni i palców. Te gesty nazywane są mundurami. Najbardziej znaną jest tundra mądrości, czyli złączenie ze sobą palca wskazującego i kciuka. Jeżeli masz ochotę możesz ułożyć dłonie w ten sposób. Jednak nie jest to ani wymagane ani konieczne do tego, by praktyka medytacji mindfulness była efektywna.

.

Medytacja na poduszce medytacyjnej

Wybierając siad na poduszce medytacyjnej, zadbaj o te same zasady jak przy siedzeniu na krześle. Trzymaj kręgosłup wyprostowany, ale napięty. Głowę trzymaj prosto, ale swobodnie.

Nogi możesz ułożyć w klęku po obu stronach poduszki lub skrzyżować z przodu. W obu ustawieniach zadbaj o stabilizację pozycji poprzez to, że Twoje kolana będą miały kontakt z podłożem. Jeżeli w siadzie skrzyżnym, jest to dla Ciebie zbyt trudne, podłóż pod kolana poduszki. Dzięki temu po zamknięciu oczu będziesz czuć się bezpiecznie.

Jeżeli masz taką możliwość możesz też spróbować praktyki na stołku medytacyjnym, tzw. klęczniku karmelitańskim. Może on być przydatny szczególnie dla osób, które mają problem ze stawami lub krążeniem w nogach.

Pamiętaj, że niezależnie od tego jaką pozycję wybierzesz, powinna ona wyrażać godność i gotowość do praktyki. Nieprawidłowe siedzenie może powodować bóle pleców (szczególnie w odcinku lędźwiowym) czy szyi. Zadbaj o swój komfort i poszukaj pozycji najlepszej dla siebie.

.

A Ty w jakiej pozycji medytujesz? Daj znać w komentarzu, w jakiej pozycji Twoja praktyka jest komfortowa.

Jeżeli chcesz się nauczyć medytować i praktykować uważność, dołącz do Programu Rozwoju Uważności. Więcej o programie możesz przeczytać tutaj.

.

Categories:

1 thought on “Jaką pozycję do medytacji wybrać”

  1. Dominika pisze:

    Dzień dobry,
    Ja zazwyczaj leżę- mam kłopoty z kręgosupem i pozycja siedząca jest dla mnie uciążliwa. Jeśli jestem zmęczona, zdarza mi się usnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *