fbpx

Uważność przy ustalaniu postanowień i celów noworocznych

0 2 Comments

Końcówka roku i początek kolejnego to dla większości z nas czas ustalania postanowień i celów noworocznych. Niestety często okazuje się, że szybko opada nam zapał do ich realizacji. Aby Twoje postanowienia noworoczne miały większe szanse na realizację, warto obudzić uważność przy ustalaniu celów i planów na nadchodzący rok.

.

W tym artykule nie będę uczyć Cię stawiania sobie postanowień i ustalania celów. Takich materiałów jest już bardzo dużo w internecie. Chcę Cię jednak zachęcić do tego, aby wykorzystać uważność do tego, by sprawdzić, czy postanowienia noworoczne oraz cele, które sobie wyznaczasz, są naprawdę Twoje i czy masz silną chęć je realizować.

Przy wybieraniu postanowień noworocznych jesteśmy silnie podatni na wpływy i modne cele. Wszyscy chcemy schudnąć, zadbać o zdrowie, lepiej się odżywiać, przebiec maraton, rozkręcić biznes, zdobyć dochód pasywny, itd. Ale czy tak naprawdę jest? I czy da się to wszystko zacząć rownocześnie w styczniu?

Zapraszam Cię zatem do tego, aby z uważnością przyjrzeć się swoim postanowieniom. Dzięki objęciu uważnością procesu ich tworzenia, dowiesz się, czy są one spójne z Twoimi potrzebami i czy rzeczywiście masz zapał do tego, by je realizować.

Zamień postanowienia na cele

Postanowienia noworoczne są tak ogólne, że trudno się z nimi nie identyfikować. Większość z nas czuje ekscytację na myśl o tym, że będzie chudszym, zdrowszym czy lepiej zorganizowanym. Nie widzimy wysiłku, jaki trzeba będzie wykonać, by do tego efektu doprowadzić. Łatwo wtedy się pomylić i podjąć nierealne postanowienie.

Aby sprawdzić, czy to co postanawiasz jest Twoje, koniecznie zamień postanowienia noworoczne na cele. Nie ważne jakiej metody ustalania celów użyjesz. Możesz wykorzystać metodę SMART lub inną. Zadbaj o to, aby zrozumieć, co dla Ciebie oznacza to postanowienie.

Zapytaj siebie:

  • Po czym poznam, że postanowienie zostało zrealizowane?
  • Co muszę zrobić, aby doprowadzić do realizacji postanowienia?
  • Jakie działania muszę podejmować każdego miesiąca, tygodnia, dnia, aby doprowadzić do realizacji tego postanowienia?

Gdy już znasz odpowiedzi na te pytania, zapisz na kartce swoje postanowienia przełożone na cele.

Mogą one brzmieć następująco:

  • Postanawiam, że do wakacji (czyli 1.07) schudnę 10 kg. Aby to osiągnąć, każdego dnia będę jeść niedużo (max. 1500 kcal) i zdrowo (usunę z diety słodycze i białe pieczywo), zacznę regularnie ćwiczyć (3 razy w tygodniu pójdę na siłownię lub basen) oraz codziennie będę prowadzić dziennik moich działań, aby je monitorować i korygować.
  • Postanawiam, że w pierwszym kwartale tego roku (czyli najpóźniej do 30.04.) opracuję kurs online pt. „Uważność w realizacji celów”. Aby to zrobić, do 15.01 opracuję szczegółowy plan, a następnie w każdym tygodniu przeznaczę 1 dzień (min. 8 godzin w soboty) na pracę nad materiałami.

Oczywiście możesz te cele sformułować w inny sposób. Najważniejsze jest, aby po zapisaniu ich na kartce wiadomo było ile i jakiego rodzaju wysiłku będzie Cię ten cel kosztował.

Gdy masz już konkrety, przepisz każde postanowienie i cel na osobne kartki. Wybierz duży format co najmniej A4, a jeszcze lepiej A3.

Przyszedł czas na uważność

Teraz nadszedł moment na magię i sprawdzenie, jak Ci jest z tymi celami.

Na początek przywołaj uważność. Odłóż na chwile cele. Usiądź na krześle z wyprostowanymi plecami i nogami mocno spoczywającymi na ziemi. Zamknij oczy. Na początek skieruj uwagę na dźwięki, które do Ciebie docierają, zarówno te blisko, jak i w oddali. Zauważaj jeden po drugim. Teraz przenieś uwagę na oddech. Poczuj rytm swojego oddechu. Zrób kilka świadomych wdechów i wydechów, nie zmieniaj rytmu, nie pogłębiać oddechu, po prostu zauważ go takim jaki jest.

Gdy poczujesz gotowość, otwórz oczy. Połóż przed sobą pierwszą kartkę z zapisanym celem. Resztę na razie odłóż na bok. Przeczytaj ten cel i zauważ, jakie jest Twoje doświadczenie, gdy czytasz swoje postanowienia.

Możesz ponownie zamknąć oczy i zapytać siebie. Jakie jest moje doświadczenie w chwili obecnej? Jakie doznania ciała mi towarzyszą? Jakie myśli przychodzą mi do głowy w związku z realizacją tego celu? Jakie emocje mi towarzyszą? Daj sobie chwilę. Zauważaj wszystko co się pojawia.

Może czujesz ekscytację i chęć działania, a może niechęć lub obawę? Może przychodzą Ci do głowy myśli, że za dużo tych aktywności i nie będziesz mieć czasu na ich realizację albo że to za mało? Może nie czujesz nic? I to też jest w porządku. O czymś Cię informuje.

Gdy przyjrzysz się na spokojnie swojemu doświadczaniu, otwórz oczy i zastanów się, co chcesz teraz z tym celem zrobić. Realizujesz w takim kształcie, zmieniasz czy może odpuszczasz, bo to nie Twoje?

Jeżeli jeszcze nie wiesz, co zrobić z danym celem, daj sobie czas. Refleksja może przyjść dopiero za kilka chwil, gdy umysł się zrelaksuje, podczas picia herbaty, pod prysznicem czy na spacerze. Nie spiesz się, masz cały rok na realizację celów, więc możesz je doprecyzować jutro.

Wykonaj to zadanie z wszystkimi kartkami. Zauważ, które cele wywołują w Tobie silniejsze doznania. Zastanów się, dlaczego tak się dzieje.

Uważność bieżącego doświadczenia

Jeżeli wykonanie tego zadania sprawia Ci trudność, możesz spróbować zrobić je z poniższą medytacją. Poprowadzi Cię ona krok pokroju przez przyjrzenie się poszczególnym warstwom doświadczenia.

Wybierz cele do realizacji

Gdy wykonasz powyższe zadanie z wszystkimi celami, podejmij świadomą decyzję, które cele chcesz realizować. Zastanów się też nad działaniami. Czy aby na pewno, takie działania, jakie zostały zaplanowane, są spójne z Tobą i Twoim stylem życia. Czy masz w sobie gotowość na takie zmiany.

Wierzę, że tak zaplanowane i wybrane cele, będą lepiej dopasowane do Ciebie i będą miały znacznie więcej szans na realizację.

Rozpocznij rok z uważnością

Jeżeli jednym z Twoich celów rocznych jest zwiększenie uważności, zapoznaj się z wpisem Mindfulness – jak się tego uczyć.

Możesz też skorzystać z oferty specjalnej „Rozpocznij rok z uważnością”. Tylko teraz pakiet 5 szkoleń dotyczących uważności możesz nabyć w promocyjnej cenie 59 zł. Szkolenia zawierają nagrania z 5 webinarów, które przeprowadziłam dla Was w tym roku oraz materiały dodatkowe, w tym medytacje i ćwiczenia wzmacniające uważność. To wyjątkowa okazja, w której zyskujesz 5 szkoleń w cenie jednego. Sprawdź ofertę tutaj.

Będzie mi bardzo miło, jeżeli podzielisz się ze mną w komentarzu swoimi doświadczeniami po wykonaniu tego zadania.

Categories:

2 thoughts on “Uważność przy ustalaniu postanowień i celów noworocznych”

  1. Małgorzata pisze:

    Witam
    Rok miniony był dla mnie trudnym rokiem( mąż został oszukany przez cyberprzestępców)
    Dzięki Pani i stosowanym medytacjom oraz wdrażaniem krok po kroku metod uważności, mogę zaliczyć go do szczęśliwych.
    Słucham Pani codziennie .Pani spokojny ,wspaniały ,ciepły głos uspokaja mnie pozwala z uważnością patrzeć w przyszłość.
    Dziękuję serdecznie za wszystkie wspaniałe spotkania ,za to ,że nauczyła mnie Pani uważności w życiu codziennym, nauczyła mnie Pani cieszyć się z drobnych rzeczy, z otaczającej mnie rzeczywistości.
    Moje plany na Nowy Rok koncentrują się na zdrowiu, wypoczynku i uważnym spoglądaniu na otaczającą mnie rzeczywistość.
    Ćwiczę codziennie z uważnością, medytuję i podziwiam otaczający mnie świat.
    Jestem szczęśliwa ,że dane mi było poznać tak Wspaniałą Osobę jak Pani.
    Jest Pani kimś bardzo ważnym w moim życiu, ponieważ nauczyła mnie Pani uważności, której dotychczas nie znałam, a może nie zwracałam na nią uwagi.
    Jeszcze raz serdecznie dziękuję i całuję gorąco.
    Życzę Pani w Nowym Roku dużo zdrowia, szczęścia samych sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.
    emerytka Małgorzata

    1. Joanna Kaczmarek pisze:

      Pani Małgosiu, dziękuję za tak miłe słowa i cieszę się, że uważnosć na stałe zagościła w Pani życiu.
      W tym roku życzę zatem również dużo uważności i spokoju ducha. Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *