fbpx

Uspokój gonitwę myśli

0 Comments

Masz wrażenie, że Twoja głowa nigdy nie odpoczywa i cały czas produkuje nowe myśli? Jeżeli czujesz stres i zmęczenie wywołane przez dręczące myśli, czytaj dalej. W tym artykule dowiesz się, po co i jak obudzić uważność na myśli.

.

Każdego dnia mamy około 50 000 – 60 000 myśli. Podobno ponad połowy z nich nie jesteśmy świadomi. Ciekawe jest też to, że aż 95% z tych myśli jest taka sama jak dnia poprzedniego.

Nasz umysł uwielbia być zanurzony w myślach. Są to myśli o przeszłości lub przyszłości. Rozmyślając o przeszłości, umysł zazwyczaj wspomina i analizuje to, co się wydarzyło. Myśląc o przyszłości, zazwyczaj buduje oczekiwania i tworzy plany.

Zdumiewające jest obserwować, ile energii bezwiednie poświęcamy niepożądanym myślom, które mają potencjał, by doprowadzić nas do szaleństwa, i często tak jest!

Joseph Goldstein

.

Co się dzieje w głowie

Wyobraź sobie taką sytuację. Wczoraj odbyło się zebranie w pracy, na którym kilka razy zostało przez Ciebie okazane niezadowolenie z działania firmy. Niby nic wielkiego, ale wymsknął się jakiś uszczypliwy komentarz czy niezadowolona mina. Wieczorem przyszedł sms od szefa o treści „Musimy się jutro spotkać, przyjdź o 9:00 do mnie do gabinetu”.

Co się wydarzyło później w Twojej głowie? Jesteś w stanie dopisać do tego scenariusz?

A może było tak?

Zaczęło się od myśli: Czego on ode mnie chce? … Pewnie zauważył moje miny … Ciekawe, czy było widać moje niezadowolenie? … Na pewno było, Tomek przecież zaśmiał się sarkastycznie po moim komentarzu … A co, jeśli się wnerwił … No, od dłuższego czasu patrzy na mnie złowrogo. Dziś też tak patrzył. … A co jeśli będzie chciał mnie zwolnić? … O matko! To takie stresujące… Co będzie, jak naprawdę stracę pracę? … Przecież mam kredyt. Jak ja sobie poradzę? … Ostatnio długo szukałem pracy. Jeśli teraz będzie tak samo, to nie będę mieć z czego płacić kredytu. Stracę swój dom … Gdzie wtedy będę mieszkać?… Nie możemy wrócić i mieszkać u moich rodziców, ich dom jest zbyt mały… O mój Boże, jeszcze będę musiał znaleźć nowe szkoły dla dzieci…..A co z kotem! Tato ma alergię na sierść……..

No może z tym kotem to przesadziłam. Myślę jednak, że rozumiesz, o co mi chodzi. A może nawet znasz to z autopsji? Umysł potrafi doprowadzić nas do szaleństwa. 

.

Mindfulness a myśli

Nasze myśli mogą wywierać bardzo silny wpływ na to, jak się czujemy i co robimy. Często myśli uruchamiają się i wylewają całkiem automatycznie. Możemy jednak nabrać do nich dystansu dzięki uważności. Mindfulness pomaga nam stawać się świadomymi naszych myśli i porzucać je. Za każdym razem, gdy przekierowujemy naszą uwagę na oddech i chwilę bieżącą, możemy do nich nabrać dystansu i widzieć je z perspektywy.  To z kolei pozwala nam zobaczyć, że o sytuacjach można myśleć na różne sposoby, uwalniając się od tyranii starych schematów myślowych, które automatycznie „wpadają” do umysłu. Co najważniejsze, możemy ostatecznie uświadomić sobie, że wszystkie myśli są jedynie wytworami umysłu. Budząc uważność na myśli zyskujemy do nich dystans i wiemy, że myśli nie są faktami i że my nie jesteśmy naszymi myślami.

Rezultatem myśli są działania. Rezultatem działań są wszelkiego rodzaju konsekwencje. Zatem ogromne znaczenie dla naszego życia ma to, w które myśli zainwestujemy. Jeżeli chcesz to robić świadomie, Twoim zadaniem jest obudzenie uważności i zauważanie schematów myślowych. Gdy będziesz widzieć swoje myśli, zyskasz możliwość podjęcia decyzji, którym myślom pozwolić trwać, a w stosunku do których podjąć jakieś działania.

.

Jak obudzić uważność na myśli

Myśli i obrazy mogą często pełnić rolę wskaźnika tego, co dzieje się głębiej w umyśle. Zachęcam Cię do tego, by przyglądać się temu, jakie myśli krążą po Twojej głowie. Możesz nawet zapisywać swoje myśli w ciągu dnia, by później je przeanalizować. Poznając bliżej swoje schematy myślowe, obudzisz świadomość i będziesz mieć szansę zadecydować, czy dane myśli Ci służą czy nie. Jeżeli wśród często pojawiających się myśli będą takie, które Cię nie wspierają i Ci nie służą, zastanów się co możesz z nimi zrobić. Jak możesz je wyeliminować lub zmienić? Co musisz zrobić, by te myśli pojawiały się coraz rzadziej?

.

Daj znać w komentarzu, co o tym myślisz. Masz świadomość swoich myśli?

.

Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *