.
Raport Health Desk dotyczący zdrowia pracowników biurowych w Polsce w latach 2017-2018 prezentuje niepokojące dane. Według badania przeprowadzonego na potrzeby opracowania raportu blisko 81% pracowników przyznaje, że pracuje pod wpływem stresu. Co 4 badany pracownik biurowy pracuje w warunkach uporczywego stresu, czyli doświadczenia związane z sytuacjami stresowymi przeżywa cztery razy lub więcej w tygodniu. Wydajność w pracy takiej osoby znacznie spada. 39,2% pracowników wśród objawów stresu wymienia problemy ze skupieniem się, a ponad 50% rozdrażnienie. Część pracowników pracuje nawet jak nie jest w pracy, a 18,4% pracowników biurowych ma problemy z zasypianiem z powodu pracy lub śni o pracy.
W kontekście takich wiadomości warto poszukiwać skutecznych metod redukcji poziomu stresu. Jedną z nich jest praktyka mindfulness. Regularne praktykowanie uważności może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Przyjrzyjmy się zatem kilku benefitom płynącym z uważności.
.
Potwierdzają to liczne badania. Ponad 85% uczestników kursów mindfulness (kursów MBSR) zauważa obniżenie poziomu odczuwanego stresu. Dzięki zrozumieniu własnych schematów działania w stresie i nauczeniu się spokojnego odpowiadania na bodźce, napięcie związane ze stresującymi sytuacjami znacznie spada. Umiejętności akceptacji i odpuszczenia ćwiczone w trakcie treningu uważności pomagają redukować stres długoterminowy. Osoby praktykujące mindfulness znacznie szybciej akceptują trudne sytuacje i odpuszczają dręczące ich negatywnymi ocenami myśli.
Badania medyczne wykazują także, że systematyczna medytacja wyraźnie zmniejsza poziom tzw. hormonów stresu we krwi u osób medytujących co najmniej pół godziny dziennie, znacząco wzmacnia system odpornościowy i zmniejsza podatność na depresję. Badania przeprowadzane przez prof. Jona Kabat-Zinna potwierdziły też mniejszą podatność na nawroty depresji u osób, które chorowały na depresję i ukończyły kurs mindfulness.
.
W niemieckiej publikacji W. Zaidlera „Uważność i jej wpływ na przetwarzanie emocji” można znaleźć opis badań potwierdzających, że ludzie praktykujący uważność faktycznie silniej odczuwają emocje, lecz jednocześnie czują się mniej nimi zagrożeni i potrafią szybciej uwolnić się spod ich wpływu. Korzystnymi skutkami praktyki są także mniejsze przywiązanie i niechęć do doświadczanych emocji, mniej strategii unikania, mniejsza reaktywność fizjologiczna czy szybsze ustępowanie reakcji.
Mindfulness pomaga nie tylko lepiej radzić sobie z tymi trudnymi emocjami, ale także bardziej świadomie przeżywać te pozytywne. Praktykując bycie w tu i teraz, możemy czerpać więcej benefitów podczas przyjemnych wydarzeń w naszym życiu. Dzięki uważności mocniej doceniamy pozytywne chwile i potrafimy bardziej się nimi cieszyć.
.
Medytacja wpływa na strukturę mózgu, co potwierdzają liczne badania nad neuroplastycznością mózgu. Medytujący mają grubszą korę mózgową w obszarze przednim wyspowym, czuciowym i przedczołowym, co wpływa na lepszą pamięć i koncentrację. Badania R. Davidsona oraz prof. J. Kabat-Zinna potwierdzają, że osoby praktykujące mindfulness z wiekiem tracą mniej szarych komórek. Medytacja może prowadzić do lepszej pamięci w podeszłym wieku, a także obniżać ryzyko zachorowania na chorobę Alzhaimera.
Dzięki praktyce uważności wyrabiamy sobie nawyk szybkiej koncentracji na czynności, którą obejmujemy nieoceniającą uwagą. Po rozproszeniu łatwiej nam także wrócić do realizowanego zadania. To powoduje, że zwiększamy swoją produktywność w pracy.
.
Podczas treningu uważności rozwijamy się w byciu tu i teraz, a także nieocenianiu. Ma to ogromne przełożenie na relacje, zarówno te zawodowe, jak i prywatne. Osoby praktykujące uważność regularnie potrafią być bardziej skupione w trakcie rozmowy czy zebrania w pracy na drugiej osobie, nie uciekając we własne myśli. Są w stanie także zauważyć więcej sygnałów płynących z mowy niewerbalnej, co sprawia, że lepiej rozumieją intencję i potrzeby drugiej strony. Praktyka uważności wzmacnia także naszą umiejętność akceptacji i nieoceniania, co pozytywnie wpływa na traktowanie innych partnersko. Słuchając z uważnością siebie i swoich potrzeb, a także zauważając potrzeby innych, jesteśmy w stanie budować bardziej wartościowe relacje.
.
Trening uważności uczy zauważania schematów naszych działań i podejmowania świadomej decyzji, czy chcemy w konkretnych sytuacjach reagować automatycznie, czy może rozwijać inne niewyuczone rozwiązanie. Praktyka mindfulness, uwalniając od schematów, poszerza perspektywę i wzmacnia kreatywność. Uważność prowadzi także do większej wrażliwości.
Wskazane w tym artykule korzyści płynące z praktyki mindfulness nie są jedynymi. Osoby praktykujące potwierdzają korzystny wpływ rozwoju uważności na ich życie. Oprócz redukcji stresu, zmniejszenia napięcia czy poprawy koncentracji, wskazują także korzystny wpływ na tzw. work-life balance. Wychodząc z pracy, są w stanie zostawić myśli o pracy w biurze, co powoduje, że przebywając ze swoimi bliskimi czy przyjaciółmi ofiarowują im więcej atencji. Potrafią także relaksować się w efektywny sposób, czyli taki który pozbawia ich ciała napięć nagromadzonych w ciągu całego dnia. Często potwierdzają także zmniejszenie problemów związanych z zasypianiem czy wybudzaniem się z powodu niepokoju w ciągu nocy.
.
Jeżeli chcesz skorzystać z benefitów oferowanych przez mindfulness, rozpocznij swoją praktykę już dziś. Możesz zacząć od tej medytacji.
Daj znać, jakie korzyści daje Tobie praktyka uważności?
.