fbpx

Uniwersytet uważności

0 Comments

Uniwersytet Uważności to projekt zorganizowany wraz z Siemacha Spot Wrocław, polegający na przeprowadzeniu 8-tygodniowych kursów uważności dla nauczycieli/opiekunów w placówce opieki dziennej oraz dla dzieci uczęszczających do placówki. Raz w tygodniu 3 grupy dzieci w różnym wieku miały możliwość nauki uważności poprzez zabawę.

Praktyka uważności pozwala rozwinąć samoświadomość i umiejętność samosterowania emocjami. Zachęca do refleksji i mądrego kierowania życiem. Trening uważności polega na uczeniu dzieci świadomego kierowania uwagą z ciekawością i życzliwością. Pomaga w uwalniania stresu i powstrzymywania się od impulsywnych reakcji emocjonalnych. Uczy patrzenia na innych ze współczuciem i zrozumieniem.

Regularny trening uważności rozwija w dzieciach:

  • umiejętność koncentrowania uwagi oraz pamięć,
  • cierpliwość oraz umiejętność kontrolowania zachowań impulsywnych,
  • samoświadomość myśli, emocji i ciała,
  • umiejętności interpersonalne, postawę życzliwości i współczucia,
  • kreatywność.

 

Zajęcia dla dzieci były prowadzone w oparciu o zabawy, pozwalające lepiej zrozumieć dzieciom ideę uważności. Dzieci były także zachęcane do wykonywania samodzielnie w domu lub podczas obecności w placówce krótkich 5-10 minutowych ćwiczeń każdego dnia.

Zajęcia dla nauczycieli/opiekunów odbywały się według standardowego układu programu MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) z dodatkowym omówieniem zasad pracy z dziećmi przy pogłębianiu praktyki uważności.

Poniżej zamieszczam opinię na temat kursu Dyrektora Siemacha Spot.

Categories: