fbpx

Uważne święta – jak przeżyć je pełniej

0 Comments

Święta to magiczny czas. Jednak w dzisiejszych czasach coraz rzadziej potrafimy przeżywać ten czas świadomie. Wykorzystaj mindfulness i spędź uważne święta.

.

Tempo dzisiejszego życia nie pozwala nam w pełni doświadczyć magii świąt. Cały czas gdzieś pędzimy: zakupy, gotowanie, sprzątanie, poszukiwanie prezentów na ostatnią chwilę. A później, w tych najważniejszych chwilach, nie mamy już energii na bycie w tu i teraz.

W tym artykule chciałabym zachęcić Cię do większej uważności w kluczowych momentach związanych ze świętami. Wierzę, że objęcie pełną uwagą konkretnych chwil, pozwoli Ci wzmocnić Twoją obecność także w trakcie całego okresu świątecznego

Znajdź czas na medytację

Podstawą praktyki uważności są medytacje. Pamiętaj, aby, mimo wielu obowiązków i zamieszania, znaleźć chwilę na formalną praktykę. Możesz wykorzystać medytację życzliwości lub Twoją ulubioną praktykę. Medytacja pomoże Ci objąć świadomą uważnością Twoje doświadczenie i odnaleźć dystans, który przyda się podczas świątecznego zamieszania.

Wykorzystuj tradycje

Święta Bożego Narodzenia wypełnione są tradycjami i wyjątkowymi chwilami, które możesz przeżyć tylko raz w roku. Wykorzystaj uważność, by przeżyć je pełniej.

Poniżej znajdziesz 3 kluczowe Świąteczne momenty, w których zachęcam Cię do wykorzystania ćwiczeń bazujących na mindfulness. Pomogą Ci one bardziej świadomie i uważnie przeżyć te chwile.

Ubieranie choinki

Spraw, aby tegoroczne strojenie choinki było przeżyciem samym w sobie, które możesz odczuwać na poziomie wszystkich zmysłów. Podczas procesu dekorowania choinki, obejmij uważnością wszystkie swoje zmysły.

Na początek dotyk. Zauważ, jak odczuwasz kontakt  z igiełkami choinki. Jaką strukturę mają poszczególne bombki. Może są gładkie, szorstkie, zimne? Może mają jednolitą,  a może różnorodną strukturę? Sprawdzaj, jak Ci jest z tym dotykiem. Jeżeli masz ochotę, możesz na chwilę przymknąć oczy i doświadczać tylko zmysłem dotyku.

Teraz przekieruj uwagę na zmysł wzroku. Zauważaj kolory, kształty, połyskujące gwiazdki czy migocące światełka. Przyjrzyj się bliżej poszczególnym elementom. Może zauważysz więcej szczegółów poszczególnych dekoracji.  

W kolejnym kroku poświęć uwagę zmysłowi słuchu. Jakie dźwięki docierają do Twoich uszu? Może kolędy, rozmowy bliskich, a może szelest łańcucha czy dźwięk bombek stykających się przypadkowo podczas zawieszania na choince.  

Czas na zapach. Jak pachnie choinka? A może dekoracje też mają jakiś konkretny zapach? Jeśli dekorujesz drzewko suszonymi plastrami pomarańczy lub pierniczkami, zauważ, jaki jest ich zapach. Jak go odbierasz? Czy to przyjemne czy nieprzyjemne doznanie? 

Na koniec pozostał smak. Jeśli znajdziesz wśród ozdób coś jadalnego, skosztuj. Zauważ, jaki zapach ma ten piernik czy cukierek. Nie spiesz się, doświadczaj go spokojnie,  z ciekawością. 

Jeżeli ubierasz choinkę ze swoimi bliskimi, zaproś ich także do doświadczania uważności.

Składanie życzeń

Wzajemne dzielenie się opłatkiem obdarowywanie się dobrymi życzeniami jest ważną częścią kolacji wigilijnej. Prawdziwie szczere i serdeczne życzenia mogą sprawić wiele przyjemności Twoim bliskim. 

Przypomnij sobie zadanie dotyczące pakowania prezentów  i uczucie życzliwości, które wówczas udało Ci się skierować do konkretnej osoby. Jeżeli to zadanie Cię ominęło, nie martw się.  

Zanim podejdziesz do pierwszej osoby, by złożyć jej życzenia, postaraj się przywołać w pamięci obraz najszczęśliwszej chwili, jaką przeżyliście razem. Pozwól temu wspomnieniu wypełnić Twoje ciało pozytywnymi emocjami. Jakie doznania ciała, jakie myśli i emocje są związane z tym wspomnieniem? Poczuj, jak to dobrze mieć tę osobę blisko siebie. 

Poczuj teraz serdeczność i życzliwość w stosunku do tej osoby i z takim nastawieniem podejdź, by złożyć jej życzenia.

Wypowiadając życzenia, uśmiechnij się i patrz w jej oczy. Jeżeli masz ochotę, na koniec podaruj tej osobie serdeczny uścisk. Obejmij ją łagodnie, bez pośpiechu. Pozostań króciutką chwilę w tym uścisku i poczuj, jak życzliwość przenika całe Twoje ciało.

Zanim podejdziesz do kolejnej osoby, powtórz powyższe kroki.

Jeżeli martwisz się, że w trakcie składania życzeń nie będziesz mieć czasu na odnalezienie w głowie najlepszych wspomnień związanych z wszystkimi osobami, możesz to zadanie wykonać wcześniej w ciągu dnia. Dzięki przygotowaniu, przy składaniu życzeń szybko przypomnisz sobie te miłe wspomnienia  i dobre emocje.

Śpiewanie kolęd

Nie przejmuj się, jeżeli nie masz anielskiego głosu, w święta kolędować może każdy. Wspólne śpiewanie jest kolejnym zwyczajem, który warto wykorzystać do poćwiczenia swojej uważności. 

Na początek przejrzyj listę kolęd i wybierz swoją ulubioną. Skąd wiesz, którą wybrać? Po czym poznajesz, że właśnie na liście trafiasz na swoją ulubioną? Jakie uczucie Ci towarzyszy? Gdzie i jak odczuwasz je w ciele? Może z tą ulubioną kolędą są związane jakieś myśli, jakieś wspomnienia?  

Gdy już wybierzesz, zaproś swoim bliskich do wspólnego śpiewania. Jak się czujesz, starając się przekonać ich do tego zadania. Co robisz, aby ich zaangażować? Jakie emocje to wywołuje. Zwróć uwagę też na swoich bliskich. Jak reagują, kto z uśmiechem podchodzi do Twojej propozycji, a po kim widać niezadowolenie? 

Podczas śpiewania skieruj uwagę najpierw na siebie. Jak to jest śpiewać Twoją ulubioną kolędę? Jakie emocje, myśli  i doznania ciała wywołuje to u Ciebie? Może masz ulubione dźwięki, może odczuwasz pewne wibracje na strunach głosowych albo pogłębiony oddech przed wyższym dźwiękiem? Cokolwiek się pojawia, obejmij to otwartością  i ciekawością. 

Skieruj uwagę również na melodię. Może zauważasz, kto tworzy poszczególne dźwięki składające się na wspólny śpiew? Jak Ci jest z tymi odczuciami? 

Śpiewaj i doświadczaj uczucia radości z tego, że możesz spędzać te chwile ze swoimi bliskimi.

Chcesz przeżyć uważne święta?

Jeżeli powyższe ćwiczenia spodobały Ci się i zachęciły do innego sposobu przeżywania świąt, pobierz darmowy e-book Uważne święta. Znajdziesz w nim więcej inspiracji.

Życzę Ci Uważnych Świąt!

Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *